Blog

okolica

Stary rynek

Puck

Pięknie odnowiony Stary Rynek z fontanną oraz zabytkowymi kamienicami. Rynek stanowi zabytkowy układ urbanistyczny z szachownicowym układem ulic i kamieniczkami pochodzącymi z XVIII i XIX w. Zabytkowy Ratusz Miejski w stylu neogotyckim, zbudowany w XIX w. z czerwonej cegły według projektu Blaurocka z Wejherowa w 1865 roku. Na skraju Rynku nad Zatoką Pucką dumnie stoi ceglany gotycki kościół św. św. Piotra i Pawła, z drugiej połowy XIV w. Podstawa wieży kościoła pochodzi z XIII a cała została zbudowana w XV w. Kościół Farny jest po remoncie, pięknie zachowany z klimatem starych świątyń. Dawny szpital św. Jerzego, aktualnie Muzeum Ziemi Puckiej z cennymi eksponatami takimi jak skarb bursztynowy z II w. n.e., skrzynie posagowe, brązowy skarb z Władysławowa, dokument cechowe, kolekcje map, meble ludowe oraz kolekcje rzeźb ludowych twórców. Punkt widokowy na szerokim drewnianym molo z ławeczkami w miejscach widokowych i malowniczym Portem Jachtowym. Do portu można wybrać się spacerem lub rowerem przez piękny i zadbany park miejski z pięknymi starymi bukami rosnącymi na skraju klifu wzdłuż szlaku spacerowego. W okolicy zejścia na plażę Puck-Rozgard (kilkadziesiąt metrów od Gniazdbociana), znajdują się Głazy 12 apostołów. Są to głazy narzutowe wypłukane przez fale sztormowe stanowią pomnik przyrody nieożywionej. Największy z kamieni ma wysokość 1,6m i obwód ponad 7m.

Rzucewo

Pałac w Rzucewie

Pałac w Rzucewie 4 km od Pucka, zwany Zamkiem Jana III Sobieskiego, aktualnie hotel, wg podań należał do rodu Wejherów, a w obecnym kształcie stanowił Pałac van Below. Do zamku prowadzi piękna lipowa aleja. Wewnątrz można zwiedzić galerię z ciekawymi eksponatami. Na zewnątrz pięknie utrzymany park wokół budynku.

Groty Mechowskie

Groty Mechowskie

Groty Mechowskie we wsi Mechowo 9 km od Pucka, osobliwość geologiczna na skale europejska, jaskinia sufozyjna powstała wskutek wypłukania piasku ze skał osadowych wzgórza morenowego. Udostępnione do zwiedzania, oświetlone.

Osada

Osada łowców fok

Osada łowców fok nad Zatoką Pucką w Rzucewie, Park Kulturowy, ciekawe miejsce gdzie można poznać warunki życia ówczesnych osadników. Zrekonstruowano tu chaty słupową i szamana, półziemiankę oraz piec garcarski i pracownie kamieniarską. Eksponaty znalezione podczas prac archeologicznych można oglądać w Chacie Kazubskiej